niedziela, 21 czerwca 2020

Fotografia i obróbka zdjęć

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Robienie zdjęć jest zapewne bliskie każdemu, w tych czasach wiecznie się robi focie na instafragam. Czy to zdjęcie z przyjaciółmi, jakieś selfi czy zdjęcia innych ciekawych lub nie obiektów. I jest to po prostu fajne oraz ciekawe i nie jest nam to obce. Ale można też wziąć się za fotografie ciut na poważnie  zostawić sweet focie za sobą i przejść na wyższy poziom. Zatem oto kilka słów dla amatorów, którzy pragną mieć odczynienia z fotografią. Tylko z góry mówię, że nie jestem fachowcem, ale co nieco wiem na ten temat.

Czemu warto robić zdjęcia? Pozwalają one zachować chwilę, zatrzymać czas, być cenną pamiątką albo po prostu dają frajdę i zabijają nudę. Lecz mogą być też materiałem na hobby i na profesjonalny zawód. Wszystko zależy jak widzimy ten temat i jak zamierzamy to wykorzystać, ale wszystkie warianty są dobre i ciekawe. Hobby może dotyczyć np. tylko robienia prostych zdjęć, bez oczekiwań fachowych efektów, co jest jak najbardziej dobre.

Czym je robić? Zdjęcia można tak naprawdę zrobić prawie każdym telefonem, choć niektóre mają lepszą jakość inne ciut gorszą, ale sprzęt macie łatwo dostępny i zdjęcia można robić teoretycznie od ręki, na każdą zachciankę. Jeśli chodzi o typowe aparaty dla zaawansowanych, bardzo dobre są z Nikona i Canona, ale są to fest drogie sprzęty, bo są naprawdę już dobre. Dlatego myślę, że na początek dobry telefon lub prosty aparat wam wystarczy.

Co fotografować? Można dosłownie wszystko, ale watro obrać sobie konkretny cel i temat, doszkalać się w jednym kierunku  lub można też próbować różnych metod i umieć po trochu każdej. To już zależy od osobistych upodobań i chęci. Fotografia jest bardzo obszernym tematem i metod oraz obiektów do fotografowania jest mnóstwo. Jak to mówią, co kto woli. ツ

Jak jesteśmy już profesjonalnymi fotografami to watro sobie zakupić porządku sprzęt, ale musicie być już pewnie, że to jest to co chcecie robić, a nie przelotne zainteresowanie. Bardzo przydatne są blendy czyli takie duże płachty, które dają nam różne światła np. srebra - światło zimne, złota - światło ciepłe, biała - światło naturalne i czarna - pochłania światło. Czasem przydaje się też statyw, który pozwala ustabilizować aparat, chyba wicie jak wygląda statyw, wiec tego nie tłumacze. Znaczną rolę odgrywa tu też światło i rola światłocienia (światłocień to wykorzystanie światła i cienia na np. zdjęciu). Z reguły lampy błyskowe w aparatach są dość średnie i nie dają dobrych efektów, bo oświetlają nam obiekt od przodu, co nie wygląda korzystnie (serio tak jest, ja tego nie wymyśliłam) dlatego zazwyczaj dokupuję się dodatkowe lampy i parasolki (zapewne przy zdjęciach klasowych zauważyliście duże białe płachty, które dawały lub odbijały światło). Nie raz kupuje się też dodatkowe obiektywy by mieć większe kąty widzenia (czyli szerszy obraz), które można regulować poprzez obracanie obiektywem.

Czy ja nie mówię za skomplikowanie? Chyba jednak tak, ktoś coś z tego rozumie czy mam zacząć od postaw czyli jak włącza się aparat i do czego on służy? A jak nie to lecimy dalej, obróbka zdjęć. Kto z was nie wie co to fotoshop? Każdy wie i każdy korzysta z czegoś podobnego. Z obróbką zdjęć jest niezła zabawa i da się w takich program zrobić dosłownie wszystko od bawienia się filtrami do całkowitego zmieniania i składani zdjęć oraz robienia kolarzy. Tak więc w tym temacie nie mam za wiele do powiedzenia bo każdy wie jak to działa, tu trzeba mieć po prostu wyczucie, wizje i wiedzieć jak to zrobić.

O metodach i sposobach robienia zdjęć najlepiej poczytać sobie w internecie, bo jest na ten temat wiele fachowych artykułów, a ja nie będę wam tu kitów wciskać, bo sama mam blade pojecie, co jak wygląda fachowe i dobre zdjęcie. Ale wiem mniej więcej, że zdjęcie powinno być ostre i mieć dobrą jakość chyba, że jest specjalnie rozmazane dla jakiegoś efektu i dobrze by coś wyrażało, opowiadało jaką historie, miało głębię.

To tyle z mojej strony, tak więc aparaty w dłoń i lecimy do robienia zdjęć! Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz