niedziela, 21 czerwca 2020

Pisanie książek, wierszy i blogów

Hejka wszystkim! Dzisiaj o czymś co jest pewnie wszystkim wam bardzo bliskie, lecz w tym rozdziale chciała bym też dać kilka wskazówek początkującym pisarzom. Ale najpierw kilka słów na wstępie.

Czemu watro pisać? Otóż dlatego, że pewnie każdemu siedzą w głowie jakieś historie, przemyślenia i rozgrywają się jakieś scenki i ma ciekawe pomysły. Czasem dobrze jest po prostu je zapisać, przelać na papier, bo wierzcie mi, mogą z nich wyjść wspaniałe i fascynujące odpowiednia. Takie pisanie bardzo rozwija, pozwala na przemyślenia i przede wszystkim jest fajnym zajęciem. Macie przy pisaniu nieograniczone możliwości, możecie dokonać wszystkiego, wasi bohaterzy zrobią wszystko co tylko zechcecie. Nic was nie ogranicza, jedyne co musicie zrobić to dość się ponieść fantazji i pozbyć się wszelkich blokad i uprzedzeń, każdy ma swój styl i robi wszystko po swojemu na swój sposób, więc nie sugerujcie się innymi. Pisanie otwiera przed wami niesamowite bramy możliwości i pozwala opowiedzieć swoją własną oryginalną historie.

Co się tyczy wierszy, bo to od nich zacznę, mamy ich dwa rodzaje: białe i rymowane. Rymowane to każdy chyba wie, takie z rymami, które mogą być krzyżowe np.
"Tam za rogiem rośnie las
Cały pokryty w mroku
Tam dziwnie płynie czas
I nikt nie robi w jego kierunku nawet kroku"
i parzyste czyli np.
"Tam za rogiem rośnie las
Tam dziwnie płynie czas
Cały pokryty jest w mroku
I nikt nie robi w jego kierunku nawet kroku"
Rozumiecie różnice? Co się tyczy wierszy białych są to po prostu wiersze bez rymów, więc je jest dużo łatwiej pisać. Wiersze mają też często w każdym wersie (czyli linijce) taka samą ilość sylab. Mamy też jeszcze rodzaj wierszy  haiku, czyli krótkie japońskie bardzo krótkie wiersze bez rymów. Wiersze są dość specyficzne i często mają dużo metafor i nie są do końca jasne i logiczne, maja zagadkowy urok. Przez wiersze można na przykład wyrazić swoje uczucia lub podyskutować nad sensem życia, są bardzo ciekawym aspektem. Z mojej strony to tyle o wierszach.

Blogi, o tym też chce wspomnieć , ale mega skrótowo. żeby prowadzić bloga dobrze jest mieć temat na który chce się na nim pisać, a nie pisać je totalnie bez celu, bo to raczej nie ciekawi ludzi. Posty powinny być też ciekawe i interesujące, by czytelnik chętnie je czytał, mogą poruszacie jakieś sprawy i temat w których wyrażacie swoje zdanie lub piszecie porady. Często blogi pisze się właśnie o swoim hobby gdzie z czytelnikami dzieli się swoimi przeżyciami, doświadczeniami itd.

No i w końcu dochodzimy do książę i powieści! Mam tu dla was kilka osobistych rad dla pisarzy, jak pisać dobre książki i sprawić, żeby ktoś zwrócił na nie uwagę.

1) Dobra okładka i chwytliwy tytuł. Są to pierwsze elementy które zauważy czytelnik, więc muszą zrobić na siebie swoją uwagę. Okładka powinna być w miarę schludna i czytelna, przedstawiająca jakiś fragment tego co czeka w środku czyli nawiązująca do fabuły. Okładka jest naprawdę ważna, bo ludzie mimo wszystko to na nią zwracają największa uwagę i ona przyciąga czytelników. Jak nie umiecie robić dobrych okładek jest mnóstwo osób na wattpadzie u których możecie je bez problemu zamówić. Co do tytułu nie może on być za bardzo przekombinowany i zbyt długi, bo po prostu nie zapadnie innym w pamięć i będzie niejasny, ale jednocześnie powinien być oryginalny i taki, że przyciągnie uwagę i zaintryguje czytelnika.

2) Opis. To też jest bardzo istotne, to pierwszy kontakt czytelnika z waszym tekstem, więc powinien ciekawić i zachęcić do czytelnika, pokazać, że książka będzie interesująca. Ale nie róbcie w opisach za dużych spojlerów, bo to sprawi, że czytelnik już całkowicie wie co się wydarzy i nie widzi sensu by zajrzeć do książki. Opis powinien być na temat książki i ukazywać rąbek powieści. Jeśli macie dobry opis, jest duże prawdopodobieństwo, że osoba zajrzy do waszej książki, jak opis jest nudny, z góry zakłada, że książka też będzie nudna.

3) Błędy ortograficzne i interpunkcyjne itd. Starajcie się tego unikać, to bardzo zniechęca i utrudnia czytanie oraz wygląda nieprofesjonalnie. Jak jesteście do bani z ortografia to znów na wattpadzie są osoby które zajmują się korektami książek. Taka wskazówka ode mnie przecinki stawiamy zawsze przed: a ale lecz jednak że, w tych miejscach zawsze ma być przecinek. Propo innych błędów, starajcie się unikać powtórzeń bo to czyni tekst nieciekawym i nudnym. Jak wrzucie w neta "słownik synonimów" to znajdziecie mnóstwo zamienników różnych słów i wasz tekst będzie bogatszy i lepszy. Unikajcie też bardzo długich i monotonnych opisów, to też się nie sprzedaje i tylko zanudza czytelników.

4) Czasy. Co istotne podczas pisania nie mieszajcie czasów teraźniejszych i przeszłych, bo to znów się źle czyta. Najłatwiej pisać czasem przeszłym czyli np. Trzymałam szklane z mlekiem, ale wtedy nagle się poślizgałam  i wywróciłam na podłogę jak długa." choć jeśli ktoś woli można używać teraźniejszego np.: Trzymam szklankę, lecz wtedy tarce nagle równowagę i lecę jak długa na podłogę. To zależy już jak wam wygodniej, ale nie róbcie tego, że raz piszcie tak, a raz inaczej.

5) Profesjonalizm. Jeśli wy będziecie traktować swoją książkę poważnie inni też będą. Dobrze jest jak książka jest schludna i nie zawiera niepotrzebnych aspektów, sprawia wtedy wrażenie profesjonalnej, a po takie książki się chętniej sięga. Starajcie się unikać przy pisaniu wtrącania swoich osobistych niepotrzebnych i nie na temat komentarzy, notek i wstawiania do książek nominacji, to wszystko rozprasza czytelnika i odciąga od fabuły książki.

6) Krytyka i nieumniejszanie osiągnięć. Krytyka i opnie były zawsze i zawsze będą. Musicie się z tym mierzyć, ale nie dajcie sobie wmówić, że wasze opowiadanie jest do niczego, bo każdy mistrz był kiedyś amatorem. Takie złe opnie starajcie się traktować jak rady co do tego co można w waszym tekście poprawić i nie bierzcie ich sobie nigdy do serca. Nawet najlepsi pisarze mierzą się z krytyka. Tak samo nigdy nie umniejszajcie tego co stworzyliście. Nie chodzi mi o to, że macie idealizować i chwalić pod niebiosa, lecz po prostu docenić swoją prace i publicznie samu siebie nie krytykować np. kiedy pod rozdziałem zamieścicie notkę "Ten rozdział mi w ogóle nie wyszedł, jest słaby więc was przepraszam" czytelnik zaczyna myśleć tak samo jak wy, a może wcale tak nie uważał. Nie róbcie tego, bo skoro wam samy się to nie podoba jak ma się podobać innym? Jak będziecie sami się oczerniać innym będzie ciężko docenić was tekst. Jak nie jesteście z czegoś zadowoleni, to okej, to się często zdarza i motywuje nas do bycia coraz lepszym, lecz nie musicie tego wszystkim publicznie uświadamiać.

No to tyle na ten rozdział,  mam nadzieje, że jakoś wam pomogłam i udzieliłam rady. Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz